Miért fontos a mosógéped rendszeres tisztítása?

Sokszor elfelejtjük, hogy a mosógép is igényel gondoskodást ahhoz, hogy hosszú életű legyen és hatékonyan működjön. A lerakódott kosz, penész, vízkő és más szennyeződések nemcsak rossz szagokat okozhatnak, hanem a gép hatékonyságát is csökkenthetik, valamint hibákhoz és meghibásodásokhoz vezethetnek.

Miért nem ajánlott az ecet használata a mosógép tisztításához?

Bár sokan az ecetet tartják csodaszernek a mosógép tisztítására, valójában azonban károsíthatja a mosógép belső alkatrészeit, hiszen savas anyag. Emellett kellemetlen szagot hagyhat maga után, amit átvehetnek a mosott ruhák is.

Milyen alternatívák ajánlottak az ecet helyett?

Javasolt olyan speciális mosógép tisztítószereket használni, amelyeket kifejezetten a gépek belső tisztítására fejlesztettek ki. Ezek a termékek hatékonyan távolítják el a lerakódásokat és a szennyeződéseket, miközben védik a mosógépedet.

Milyen gyakran kell tisztítani a mosógépet?

Ideális esetben legalább havonta egyszer indíts el egy speciális 90 fokos tisztítóprogramot a gépen.

Van-e más fontos tanács a mosógép tisztításával kapcsolatban? Mire figyelj még oda?

Ha alapos akarsz lenni, elengedhetetlen a mosógép külső részeinek rendszeres tisztítása. Egy mosogatószeres ronggyal vagy szivaccsal töröld le a gép külső felületeit, a gombokat is alaposan. Ezután ne feledd ellenőrizni és tisztítani a gép szűrőjét. Különös figyelmet érdemes fordítani a mosószertartó fiók tisztítására is.  Elöltöltős mosógépnél fontos még az ajtó gumiszegélyét is közelebbről megnézni: hajtsd ki a gumi felső részét, és alaposan töröld át. Mindig hagyd kinyitva a mosógép ajtaját, hogy két mosás között alaposan kiszellőzhessen és kiszáradhasson.

Hozzászólások

10+1 tipp az otthonod rezsi számláinak csökkentéséhez és a környezettudatos háztartásod vezetéséhez

Egy háziasszonynak mindig a feladatai között szerepelt, hogy figyeljen a családi kasszára.

Tudatosan kiválasztva a megfelelő minőségű és mennyiségű ételt a családnak, a lehető legolcsóbban, a gyerekek ruháinak beszerzése, a nyaralás megtervezése és megszervezése és még sorolhatnánk.

Természetesen a háztartás vezetése sok különböző költséget jelent. Az itt megspórolt összeget a család tudja másra fordítani. Ma egy tudatos háziasszony már a környezetvédelemre is igyekszik odafigyelni, és nemcsak azért tanítja meg a gyermekeinek, hogy a villanyt lekapcsoljuk, ha kimegyünk a szobából, mert ezzel csökkenthető az otthonuk rezsi költsége, hanem a bolygónk védelme is fontos szempont, a környezettudatos gyereknevelés a mi példamutatásunkkal kezdődik.

Szeretnék neked 10+1 tippet adni az otthonod rezsi számláinak csökkentéséhez és a környezettudatos háztartásod vezetéséhez:

  1. Mondhatnánk, hogy evidens dolog lekapcsolni a lámpát ha kilépünk a szobából, mégis megfigyelted már hányszor nem teszed meg? Tudatosan formálva a napi rutinodat, figyeld meg egy hónapon keresztül, hányszor nem veszed észre, hogy szükségtelenül úszik fényárban az otthonod szükségtelenül. Emellett szerezz be LED-izzókat, mert  nagyon megéri takarékosabb izzókra váltani, ezek akár 80%-kal kevesebb áramot fogyasztanak, ráadásul az élettartamuk is hosszabb. Vehetsz egy fogyasztásmérőt is, ezzel megmérheted, hogy a különböző elektromos eszközeitek fogyasztása mekkora, sőt, még az árát is kiírja a készülék áramhasználatának.
  2. Vezess bevásárló listát otthon, ami mindig legyen nálad. Biztosan tapasztaltad, hogy lista nélkül sokkal többet vásárolsz, sőt, sokszor pont azt felejted el, ami a legfontosabb lett volna. Sokan az online vásárlásra esküsznek emiatt, egyrészt nem csábulnak el olyan könnyen otthon a gép előtt ülve mint a csábító sorok között boltban, emellett rengeteg akció online érhető csak el.
  3. Ne ess a túltöltés hibájába,az emberek 49%-a pazarol azzal energiát, hogy túltölti az okostelefon vagy a laptop akkumulátorát. Erre feleslegesen megy el az energia, ráadásul az aksinak sem tesz jót. Húzd ki a töltőket a konnektorból, amikor nem használod, mert akkor is fogyasztanak áramot, amikor nincs rádugva a telefonod.
  4. Gondold át, hogyan tudod a szárítógép használatát részlegesen vagy teljes mértékben lecsökkenteni. Ha nem akarsz a szobában szárítóállványt kerülgetni, akkor jó alternatíva lehet a teregetésben a Mobil Ruhaszárító, ami a mennyezetre szerelve nem foglal majd el hasznos helyet az otthonotokból. Emellett a vasalnivalód is kevesebb lesz.
  5. A sütőt 5 perccel előbb kikapcsolhatod, ugyanis tovább meleg marad, így ugyanúgy elkészül az étel, csak alacsonyabb energiahasználat mellett. Sőt, melegben nyitva is hagyhatod a sütő ajtaját, miután elzártad: ezzel a maradék meleg fűti a konyhát.
  6. A fagyasztott élelmiszereket éjjel, a hűtőbe téve olvaszd ki, és ne mikróban: ez egyrészt hatásosabb, másrészt nem kell a mikrót feleslegesen használnod.
  7. Figyelj a vízkőre, ellenőrizd azokat az eszközöket otthon, melyek ki lehetnek téve a vízkőlerakódásnak, hiszen már egy vékony réteg is nagyban csökkentheti a hatásosságukat.
  8. Cseréld a szűrőket pl. porszívó, szagelszívó, mosógép, mosogatógép! Ha ezek tiszták, az nagyban növeli a hatékonyságukat, amivel szintén energiát spórolhatsz.
  9. Ahol lehet, válassz környezetbarát- vagy gyors programot, hiszen ezeket az energia- és pénzspórolásra találták ki.
  10. Turbózd fel a zuhanyt: érdemes körülnézned, milyen víztakarékos zuhanyfejeket és csapokat kapni, ezzel nagyot faraghatsz a vízszámlából.

+1 Ne fűtsd feleslegesen a kevésbé használt szobákat, a fűtés ne menjen, amikor nem vagy otthon. Szellőztess naponta többször rövid ideig, ilyenkor csinálj kereszthuzatot és vedd lejjebb a fűtést.

Legyen környezettudatos háztartásod, apró változtatásokkal a mindennapjaitokban csökkentheted a rezsi költséget, és a bolygónk védelmében is sokat tehetsz.

Hozzászólások

“Soha ne segíts a gyereknek egy olyan dologban, amiről ő úgy gondolja, hogy ő is meg tudja csinálni.” -Maria Montessori

Household Chores For All Ages

 

A blogcikk témája abból a kérdésből indult ki, hogy vajon mikor is érdemes elkezdeni a gyerekeket bevonni otthon a házi munkába?

Biztosan sokféle elképzelés létezik a fenti kérdésre adott válaszról, hiszen sokféleképpen gondolkozunk a gyereknevelésről, és ez így is van jól.

A téma rögtön eszünkbe juttathatja Maria Montessori nevét és munkásságát. Maria (1870-1952) olasz orvosnő volt, pedagógus és pszichológus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai iskola megalkotója.

Мария Монтесори.jpg

Nézzük, mit is takar a Montessori-módszer:

1870-ben született Olaszországban, (akkoriban a nőknek még szavazati joguk sem volt!, a női egyenjogúság nagyon gyerekcipőben járt) és 1890-ben az első női hallgatója lett a Római Egyetem orvosi karának, ahonnan 1896-ban diplomát szerzett, méghozzá kitüntetéssel.

A Casa Dei Bambini –t 1907-ben hozta létre a Róma egyik legszegényebb negyedében élő gyermekek részére. A gyermekek szülei (akik egyébként maguk is írástudatlanok voltak) egész nap dolgoztak, őket otthon hagyva egy romos épületben, ahol szabadon garázdálkodhattak. Ezt a problémát úgy próbálta Róma vezetősége megoldani, hogy egy szobába korlátozták őket, ahol viszont nem voltak sem játékok, sem más egyéb elfoglaltság számukra.

Montessori először a saját kísérleti pszichológiához használt eszközeit vitte be nekik, és arra kérte a felügyelőt, hogy ne zavarja meg a gyerekeket, így ő megfigyelheti a természetes reakcióikat. Figyelte, hogy melyen azok az eszközök, amik lekötik a gyerekek figyelmét, és melyek azok, amik iránt nem érdeklődnek, és ez alapján változtatta a környezetüket.

A gyerekek egy leírhatatlan változáson mentek keresztül, ami Montessori számára is hihetetlennek és megmagyarázhatatlannak tűnt. Megváltozott a magatartásuk, és a saját otthonaikban is arra kérték a szüleiket, hogy tegyék szebbé a környezetet. Ezen tapasztalatok és megfigyelések alapján alkotta meg pedagógiai módszerét, a Montessori-módszert.

Ma milyen iskolát indítana Maria Montessori? | Képmás Magazin

Montessori pedagógiájának alaptézise máig nem avult el: „a gyermek tisztelete, mert Maria Montessori szerint minden gyermekben él a cselekvési vágy és a világ megismerésének igénye, ennélfogva biztosítani kell számukra a spontán, szabad tevékenység lehetőségeit, a megfelelő környezetet. A gyermek maga végezzen el mindent, ami fejlődését elősegíti, önmaga alkossa meg képzeteit, fejlessze érzékszerveit, építse fel tudatát.

Montessori idejében a gyermekekre általánosságban úgy tekintettek, mint „üres vázákra”, amiket a felnőttnek kell feltölteni tudással és engedelmességgel. (“an empty vessel that must be filled with our wisdom.” )

Montessori ezzel ellentétben olyan szemmel nézte a gyermeket, mint aki születésétől fogva kerek egész, és a szülő/tanár feladatának a gyermek megismerését tekintette.

Hogyan is kapcsolódik ez a házimunkához a családodban?

A Montessori-elv többek közt arra is neveli a gyerekeket, hogy tartsanak rendet maguk körül. Ennek nem csupán az a célja, hogy megtanulja a gyermek a különféle házimunkák elvégzését, hanem ennek vannak bizonyos direkt és indirekt céljai is, amelyek befolyásolják a kicsik későbbi életét.

A direkt okok a következők:

  1. Megtanít arra, hogy hogyan kell a különféle házimunkákat elvégezni, legyen szó akár a cipőfűző megkötéséről vagy egy asztal letakarításáról.
  2. Tiszteletre oktat. Ha a gyermek letörli maga után az asztalt, akkor azzal azt is kifejezi, hogy tekintettel van a társaira is, hiszen nem koszosan adta át azt nekik. Másrészt a kicsik azt is megtanulják, hogy vigyázzanak akkor is az őket körülvevő értékekre, ha azok nem az övék.
  3. A szem-kéz koordinációt is fejleszti, ha a gyermek rendet tart maga körül. Gondoljunk csak arra, hogy visszateszi az építőkockáit a dobozba. A szemével felméri a távolságot, miközben a kezeivel megfogja az apró darabkákat.

A rendre szoktatást már kisgyermekkorban el kell kezdeni

2 éves korban

  • Pakolja össze a szőnyegről a játékokat
  • Tegye be a szennyest a szennyestartóba
  • Dobja ki a szemetet a kukába
  • Evés után a műanyag tányérját vigye oda a mosogatóhoz
  • Segítsen port törölni
  • Bevásárlás után adogassa a szatyorból a holmikat

3 – 5 éves korban

  • Tegye a mosogatóba az összes terítéket
  • Nedves ronggyal törölje fel ha kiömlik valami
  • Etesse meg a háziállatot
  • Válogassa szét színek szerint a szennyes ruhát mosás előtt
  • Párosítsa össze a zoknikat mosás után
  • Bevásárlás után segítsen a helyére pakolni a holmikat
  • A szemetet szelektíven dobja a szemétbe

5 képesség, amit a gyerek elsajátít, ha házimunkát végez

6 – 7 éves korban

  • Ágyazzon be reggel
  • Segítsen ruhákat hajtogatni
  • Pakolja a ruháit a szekrényébe
  • Söpörjön össze a szobájában
  • Porszívózza fel a szőnyeget
  • Segítsen szendvicset készíteni
  • Pakolja a helyére a könyveket
  • Segítsen lemosni az autót, felfújni a bicikli kerekeket

Kilenc ötletes módszer, hogy élvezetes legyen a gyereknek a ...

 

Hozzászólások

A módszer, amellyel örökre száműzheted a rendetlenséget az otthonodból

Nem titok, Marie Kondo tudja, hogyan tartsunk rendet egy lakásban. A KonMari módszer alapja a  lomtalanítás. Csak azt tartsuk meg ami örömöt okoz, amire ténylegesen szükségünk van, és ne vegyük körbe magunkat felesleges dolgokkal.

A KonMari módszerben felfedezhetünk némi furcsaságot, de ha ezzel nem tudsz azonosulni (én sem), akkor is érdemes megismerkedni ezzel az új nézőponttal, hátha vannak benne olyan ötletek, amiket Te is kipróbálhatsz a háztartásodban, és Neked is működni fog.

A KonMari módszer egy alapos selejtezéssel kezdődik, az alábbi sorrendben:

  • ruhák
  • könyvek
  • iratok
  • komonó (azaz minden egyéb tárgy)
  • szentimentális, érzelmi kötődésű tárgyak

Marie szerint ha nem ezen kategóriák szerint, hanem szobáról szobára helységenként végezzük a lomtalanítást, egész életünkben ezt tehetjük majd, ellenben ha betartjuk az általa összeállított menetet, akkor elég egyszer életünkben rendet rakni, és az örökre megmarad.

1. lépés: A ruhák

A ruhák esetében nagyon egyszerű dolgunk van. Annyit kell eldöntenünk, hogy az adott darabra szükségünk van-e vagy nem. Ennek a legegyszerűbb módja Kondo szerint, ha minden egyes ruhadarabot először kiteszünk mondjuk, az ágyra. Így könnyebben tartunk ki, amíg elfogy a ruhakupac, hiszen legkésőbb estig muszáj a pakolás végére érni, ha az ágyunkban szeretnénk tölteni az éjszakát. Így jobban átlátjuk, hogy mennyi ruhánk van. Amikor felemelünk egy ruhadarabot az ágyról, gondoljuk át, hogy örömet okoz-e nekünk annak birtoklása. Ha örömet okoz az adott ruhadarab viselése, marad, ha nem, akkor itt az ideje, hogy megváljunk tőle. Legyél alapos és következetes!

2. lépés: A ruhák után a könyvek következnek

KonMari a könyvespolcon – szimplán.

Ugyanúgy egy helyre kell pakolni őket, szembesülni a mennyiséggel (majd igény esetén sokkolódni, hogy mennyi helyet foglalnak el az életterünkből), aztán minden egyes darabot kézbe venni, és eldönteni, hogy fontos-e a jövőnk, a személyiségfejlődésünk szempontjából, hogy megtartsuk őket. Tiszta öröm. Ezt az érzést kell keresni, amikor a kezünkbe tartunk egy darabot.

3. lépés: Iratok, dokumentumok

Marie listáján a harmadik kategóriába tartoznak az iratok, dokumentumok. Ő itt is nagyon minimálisra veszi a figurát. Nem tudni Japánban milyen szokások és előírások vannak a hivatalos iratok megőrzésére vonatkozóan, és bár az iratok többnyire nem okoznak örömet nekünk, így most ezt a kérdést hiába is tennénk fel magunknak a dokumentumokkal kapcsolatban, nem lenne célravezető. Nem okoz örömet, mégis meg kell tartanunk, legalább is egy részét. A megőrizendő dokumentumokat Marie három csoportba osztja:

  • Amit jelenleg használsz, azaz jelenleg dolgod van vele, mint pl. kitöltésre vár, vissza kell küldeni, be kell fizetni, stb… tehát dolgod van vele az elkövetkezendő pár napban, hétben.
  • Iratok, melyeket meg kell őrizned egy meghatározott ideig (blokkok, garancia levelek, igazolások,  stb.. Amint lejárt a mandátuma ezeknek a papíroknak, dobd ki!
  • Iratok, melyeket örökre meg kell őrizz, pl születési-, házassági-, halálozási kivonat, iskolai végzettséget igazoló iratok, bizonyítványok, biztosítási papírok, bank kölcsön, szerződések stb..

A gyakran használt papírokat tartsd egy olyan helyen, melyhez könnyedén hozzáférsz!  Itt is a függőleges elhelyezést javasolja, felcímkézve, kategóriákra osztva.

4. lépés: A „komono”

A „komono” a fürdőszobában, a konyhában vagy a garázsban tárolt, vegyes dolgokra vonatkozik. Tényleg szükségünk van öt fakanálra? Nem valószínű. Pont úgy, mint a ruhák esetében, pakoljuk ki az összes felhalmozódott használati tárgyat, és vegyük végig, hogy melyek azok, amelyekre tényleg szükségünk van. Különböző tárolók és dobozok segíthetnek, hogy akár a fiókok mélyén is megmaradjon a rend.

5. lépés: Érzelmi kötődés

Eleged van a rendetlenségből? Mutatjuk Marie Kondo világhírű ...

Kondo azt tanácsolja, hogy azoknak a tárgyaknak a szelektálását, amelyekhez érzelmileg kötődünk, hagyjuk a végére. Ekkorra már profin el tudjuk dönteni, hogy mik azok a dolgok, amikre szükségünk van, vagy amelyek valóban örömet szereznek számunkra. Nem ritka, hogy a fontos tárgyak egy dobozban végzik, valahol a tároló legsötétebb sarkában. Minek is tartjuk akkor ezeket? Ha valami igazán sokat jelent nekünk, találjunk módot arra, hogy a lakásunkat díszítse, így minden nap örömet okozhat a jelenléte.

 

Kézfertőtlenítő házilag elkészítve

Ha kifogytak az üzletekből a kézfertőtlenítők, a teafaolaj kitűnő természetes segítséged lehet a családod védelmében.

A teafa (Melaleuca alternifolia) Ausztráliában őshonos növény, melynek girbe-gurba törzsét vastag, papírszerű kéreg borítja. A leveleiből előállított olaj rendkívül erős fertőtlenítő, antiszeptikus-, antimikróbás- és gyulladáscsökkentő + baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik; gyógyhatását az ausztrál őslakosok régóta ismerték és hasznosították.

A teafa elnevezés viszont nem tőlük ered. Az 1770-es években Ausztráliába érkező Cook kapitány figyelte meg, hogy a bennszülöttek a fa leveleiből teát készítenek, így a növényt az angolok teafának (tea tree) nevezték el. Ám a teafaolaj gyógyhatásai nem igazán voltak ismertek mindaddig, míg az 1920 körül Arthur Penfold, ausztrál kémikus kutatásai rá nem világítottak antiszeptikus tulajdonságaira.

Nem hiányozhat a Ti háztartásotokból sem!

természetes fertőtlenítőszer

 

A teafaolaj hatását elsősorban a természetes hatóanyag tartalmának a terpinen-4-ol –nak köszönheti! Általános fertőtlenítőszer, elpusztítja nemcsak a gombákat és a baktériumokat, de még a vírusokat is. Az egyik legismertebb illóolaj, felhasználási lehetősége szinte végtelen.

Bár a teafa illóolajának hatóanyagait elsősorban vírusok, gombák és baktériumok ellen vetik be az orvosok és kozmetikumgyártók; a természetes megoldásokat előnyben részesítők tábora háztartási célokra is felfedezte magának. Hiszen nem csak mesterséges – egészségünkre és környezetünkre is károsan ható – kemikáliákkal lehet tisztán tartani otthonainkat, hanem olyan természetes anyagokkal is, mint az ecet, citromsav, szódabikarbóna vagy éppen a teafaolaj. Ráadásul az ilyen szerek használata legtöbbször nem csak környezetkímélőbb, de olcsóbb is a boltban kapható vegyszerekénél. A teafaolaj tehát több területen is jól hasznosítható, ha takarításról van szó.

Fürdőszoba

A teafa olaja hatékonyan pusztítja többek közt a vizes helyiségekben megtelepedő baktériumokat és penészgombákat. Utóbbi eltávolításához spricceljünk kb. fél deci ecet és néhány csepp teafaolaj keverékét a penészes területre, hagyjuk hatni legalább fél órát, majd töröljük le a penészmaradványokat (makacsabb folt esetén többször megismételhető az eljárást). Ha nehezen hozzáférhető részen telepedett meg a penészgomba, csepegtessünk rá hígítatlan olajat, majd fél óra múlva öblítsük le a területet.

Hígítva felhasználható kád, mosdókagyló és wc áttörlésére is. Ehhez 1 – 1,5 liter vízhez kb. 3-5 csepp olajat kell keverni.

Antiszeptikus hatásának köszönhetően nemcsak elnyomja, de meg is szünteti a szagokat, így remek alternatívája a mesterséges illatosítóknak. A levegőt is fertőtleníthetjük vele, ha az olajat aromalámpában párologtatjuk.

Felmosás

Egy vödör forró vízbe tegyünk 2 evőkanál szódabikarbónát és 2-4 csepp teafaolajat. A forró víz és a szódabikarbóna oldja a zsírt, a teafa fertőtlenít és illatosít.

Mosás

A bolti öblítőszerek természetes alternatívája az ecet, amit mosásnál az öblítőrekeszbe kell önteni. Illatosít és fertőtlenít ha 2-5 csepp teafaolajat adagolunk hozzá.

Utóbbi nagyon jó megoldás a mosható pelenkát használó édesanyák számára is, hisz a teafaolaj a szintetikus szerekkel szemben nem terheli a babák bőrét. A teafaolaj nem károsítja a szöveteket, fertőtlenítés után pedig nem okoz allergiás bőrkiütéseket.

Konyha

Adjunk néhány csepp olajat meleg vízhez, és használjuk a konyhai munkalap, vágódeszka fertőtlenítésére.

Mosogatószer is készülhet házilag, teafaolajjal. Ehhez áztassunk ki 4 db mosódiót fél liter forró vízben, és hagyjuk kihűlni. Ezután adjunk hozzá 3 evőkanál mosószódát, és keverjük addig, míg teljesen fel nem oldódik. A végén adjunk hozzá 1 csepp teafaolaj és egy kis evőkanál ecet. A zsíros edényeket is hatékonyan mossa el.

Rovarok

Akárcsak a levendula illatát, a teafaolaj karakteres illóanyagait sem kedvelik a különféle rovarok, kártevők. Hangyaméreg és egyéb szintetikus méreganyagok helyett teafaolajat használhatjuk természetes rovarriasztóként: tegyünk 1-2 csepp olajat a hangyák „útvonalára”, s hamarosan szedik is a sátorfájukat. De olajos vattával is áttörölhetjük az érintett részeket, vagy azokat a „bejáratokat” (falrepedések, ablakkeret, ajtó, stb.) ahol a rovarok megjelennek.

Fontos, hogy csak jó minőségű, 100 %-os illóolajokat használjunk, hiszen a szintetikus úton előállított változatok nem rendelkeznek ugyanazzal a hatással, mint a természetes olajok.

 

 

Hozzászólások

A fürdőszoba-takarítás legtermészetesebb 5+1 fortélya

Szeretnéd, hogy a  fürdőszobád  drága szerek használata nélkül,  sokkal hatékonyabb és olcsóbb módszerekkel legyen csillogó-villogó?

Talán te sem gondoltad, hogy ezekkel a természetes anyagokkal is lehet tisztítani!

1. Fürdőkád

A kád oldalára rakódott szennyeződést, szappanhabot pillanatok alatt eltüntetheted, ha áttörlöd a kádat szódabikarbónával. Visszaadhatod kádad eredeti fényét úgy is, ha hígítatlan ecettel alaposan kisúrolod, majd leöblíted tiszta, hideg vízzel. Az ecet a kemény víz nyomainak eltüntetésében is segít: ereszd tele a kádat forró vízzel úgy, hogy ellepje a foltokat, majd önts bele három pohár ecetet. Fél óra múlva engedd le a vizet, és a kád újból fényes, fehér és csillogó lesz.

A fényét vesztett kád és csempe fertőtlenítésére kiváló szer a citromlé is. Kend fel a területre, és 20 perc után mosd le. (Ezt a módszert porcelánok és üvegfelületek, például tükrök, poharak és ablakok esetében is bevetheted, de króm- és alumíniumfelületek kapcsán is hasznos lehet.)

2. Csempe

Körülbelül 5 liter vízbe keverj negyedcsészényi szódabikarbónát, fél csésze ecetet és kevés illóolajat. Üres szórófejes flakonba töltve kiváló a csempe tisztítására.

3. WC

Szódabikarbónával vagy ecetes vízzel súrold ki a WC-t. Ha egyszerre szeretnéd tisztítani a tartályt és a kagylót, önts havonta egyszer fél zacskó szódabikarbónát a tartályba, hagyd benne éjszakára, majd reggel néhányszor húzd le a WC-t.
A tiszta és friss illatú WC-csésze titka az ecet. Önts belőle két pohárral a kagylóba, hagyd hatni éjszakára, majd reggel öblítsd le. Ha ezt hetente egyszer megcsinálod, a vízkőgyűrű nem jelenik meg, ráadásul az ecet fertőtlenít is.
A friss illat szódabikarbónával is könnyen elérhető. Egy tálkába szórd bele a fehér port, és tedd a tartály tetejére. A hatást fokozhatod, ha keversz hozzá illóolajat is.

4. Lefolyó

A lefolyótisztítók a legagresszívebb és egészségünkre legkárosabb bolti tisztítószerek közé tartoznak. Szelídebb, de ugyanolyan hatásos módszer, ha az eldugult lefolyóba szódabikarbónát teszel, majd ecetet öntesz rá, végül a habzás után forró vízzel leöntöd.
Amikor eldugul a vécé vagy a lefolyó, először próbálkozz pumpával! Ha így nem boldogulsz, akkor ecet és szódabikarbóna keverékével feloldhatod az eltömődést. Fél deci ecethez tégy 2 kanál szódabikarbónát. Vagy tömény ecetet önts a lefolyóba, majd utána forró vizet, és hagyd fortyogni.

Képtalálat a következőre: „lefolyó”

5. Vízkő

Citrom segítségével eltüntetheted a vízkövet a mosdókagylóról és csapról. Keverj össze három evőkanál szódabikarbónát egy citrom kifacsart levével, és súrold át vele a felületeket, majd mosd le. Így még a lefolyóból áradó szagoknak is véget vethetsz.

5+1 Fugák

A fuga elszíneződését leggyakrabban vízkő vagy penész okozza – az ecet mindkettő ellen működik. Keverj össze fele-fele arányban 20%-os ecetet és forró vizet, majd ebbe az oldatba mártogatva egy fogkefét, dörzsöld át a fugákat. Ha a közök az utóbbi időben el lettek hanyagolva, akkor ecet és só keverékéből készíts sűrű masszát, és ezzel dörzsöld át a fugákat. Tisztítás után mosd le tiszta vízzel, majd töröld szárazra. Ha még mindig kicsit sárgásnak látod a fugákat, fél citrom levében keverj el egy teáskanálnyi szódabikarbónát, és ezzel is töröld át a fugákat, hogy kifehéredjenek.

Képtalálat a következőre: „fugák”

(Forrás: andio.hu)

 

Hozzászólások

Ruhák fertőtlenítése természetes anyagokkal

Te hogyan fertőtleníted a ruháitokat, például a fürdőruhákat strandolás után, esetleg az ágyneműt egy hosszabb betegség után?

Ha vegyszerek helyett természetes, teljesen veszélytelen megoldásokban szeretsz gondolkodni, a teafaolaj nagy kedvenced lesz!

A teafaolajról érdemes tudnod, hogy nemcsak gomba-, baktérium- és vírusölő tulajdonsága miatt kedvelt, hanem azért is fantasztikus, mert nem károsítja a szöveteket és kíméletes a bőrhöz, így a fertőtlenített ruha viselése közben nem okoz allergiás bőrkiütéseket vagy egyéb kellemetlen tüneteket.

Lévai Andi bio tanácsadó fehérnemű mosásakor a következőket ajánlja:

Vízzel kétszeresére higított gyümölcsecetet vagy tíz százalékos ecetet önts az öblítő tartályába,  majd csepegtess bele kb. 2-8 csepp teafaolajat. A fehérneműkön túl, egy-egy betegség, strandolás után,  a család  törölközőinek, fehérneműinek mosásánál se felejts el teafaolajat csepegtetni az öblítő rekeszbe.

Készítsd el két hétre előre a BIO öblítőszered

Hozzávalók:

  • fél literes ásványvizes flakon
  • bio almaecet (vagy sima ecet)
  • víz
  • illóolajok (teafa, narancs)

Elkészítés:

Önts kb. 0,5 dl bio almaecetet a flakonba, majd töltsd fel vízzel a flakon nyakáig. Csepegtesd bele kedvenc illóolajaidat. Csavard rá a kupakot a flakonra és jól rázd fel.

Fontos! Minden mosás előtt alaposan rázd fel az üveget!

Használata: Önts belőle a mosógép öblítő rekeszébe ugyanolyan mennyiségben, mint amennyit egyébként is szoktál tenni. A ruha puha lesz és jól vasalható.

Extra tipp: ha teafaolajat is teszel a házi öblítődbe, akkor még a mosás utolsó fázisában is fertőtlenítesz.

Hozzászólások

Ismerj meg egy szuper új módszert a mosáshoz

Amikor azt hiszed, hogy már nem tud senki újat mondani neked a mosással kapcsolatban, és rájössz, hogy tévedtél. Történt már veled hasonló?                   Én ezt éltem meg, amikor először halottam a mosókendőről.

Először azt hittem, hogy a színfogó kendőt takarja a mosókendő kifejezés, ami felfogja a mosás során kioldódott színanyagot, így megelőzi, hogy a ruhák összefogják egymást.

De jött a felismerés, hogy két külön termék is létezik hasonló elnevezéssel.

Mit is jelent a mosókendő, miért szuper megoldás a mosáshoz, hogyan működik, és milyen előnyei, esetleg hátrányai vannak a hagyományos mosóporokkal szemben?

Tömören megfogalmazva a mosókendő lapokba zárt mosószer.

Ha gondot jelent a nagybevásárlás, és szeretnéd megspórolni magadnak a cipekedést, mert nem kellemes az 5-10 kg-os mosóport hazaszállítani, akkor érdemes megfontolnod, hogy kipróbálod.

A mosást egyszerűbbé, gazdaságosabbá teszi, hiszen az adagolása egyszerű, így pénzt takaríthatsz meg. Kis mosáshoz a kendő fele is elég, nagyobb adagnál mehet a mosógépbe egy egész kendő. A letépett kendőt a legegyszerűbb a mosógép dobjába tenni, még mielőtt beleraknád a mosást, de kisebb darabokra tépve a mosószeres fiókba is teheted.

A mosókendőkhöz nem szabad öblítőt tenni. Természetesen puhává teszi a ruhákat, ezenkívül kellemes illatot hagy maga után, így nincs is rá szükség, plusz, ha öblítőt tennél a mosáshoz, a mosókendő elveszítené hipoallergén tulajdonságait.

A termék hipoallergén, esszenciális mosószer, nem tartalmaz mesterséges lazítószereket és oldószereket, fehér és színes ruhák mosásához egyaránt alkalmas. Manapság úton-útfélen vegyi anyagokkal találkozunk, amelyek allergiát, kiütést, viszketést okoznak és károsak az egészségre.

Nagyon fontos mindenkinek tudnia, hogy a mosópor a nélkülözhetetlen mosóvegyületek mellett rengeteg töltőanyagot tartalmaz, és olyan vegyületek is vannak benne, amelyek megnyerő külsőt és kellemes illatot kölcsönöznek neki. Ezek az anyagok semmivel sem javítják a tisztítás minőségét, viszont allergiát okozhatnak és károsítják a környezetet.

A mosókendő a mosószer esszenciája, vagyis az, ami a mosóporban ténylegesen mos.

Sokan meglepődnek az első kipróbáláskor azon, hogy a mosókendő nem habzik.  Az a tévhit él a köztudatban, hogy ami nem habzik, az nem is hatékony, kevesen tudják, hogy a korszerű mosószerek használata esetén keletkező hab mennyisége nem arányos a mosószer tisztítóerejével. A nagy teljesítményű (HE) mosógépek gyártói olyan fékezett habzású mosószerek használatát javasolják, amelyeken speciális “HE-kompatibilis” jelölés található. A

A legtöbb mosókendő különleges, szabadalmaztatott, fékezett habzású formulája minden mosógéptípushoz ideális megoldást jelent. Az erős habzású mosószerek általában olyan anyagokat tartalmaznak, amelyekből szappanhab keletkezik, ezek azonban nem növelik a mosóerőt, hanem általában csak a látvány kedvéért kerülnek az összetevők közé.

A mosókendők szavatossága a gyártási időponttól számított 3 év. Ez jóval hosszabb időszak, mint a legtöbb mosópor és folyékony mosószer gyártói által ajánlott 6-12 hónap.

Összefoglalva a legfőbb előnyeit:

  • hatékony folteltávolítás,
  • egyszerű adagolás,
  • kompakt méret,
  • hipoallergén,
  • öko-logikus (környezetbarát) és öko-nomikus (gazdaságos),
  • kézi mosáshoz is használható

Ha nyitott vagy az újdonságokra, mindenképpen próbáld ki, hogy megtudd, neked való megoldás e a mosókendő vagy sem, én mindenképpen ezt teszem majd!

Hozzászólások

Környezetbarát és hatékony mosás?

Lehetséges, most több lehetőség közül is választhatsz!

Mosódió:

Ez a lenyűgöző kis növényi héj saponint tartalmaz, amelyet jellemzően a ruhák mosására használhatsz. Hogyan működik? A mosódió héj saponin tartalma kioldódik, amikor vízzel találkozik. A saponin felületaktív anyagként hat. Megtöri a víz felületi feszültségét, és segít a szennyeződés és az olajos foltok eltávolításában. Kis vászonzsákba téve 5 egész diót 2-3 mosás erejéig is használhatunk, esetleg mosószódát vagy szódabikarbónát hozzáadva. A mosódió környezetbarát tisztítóereje koncentrátumként is elérhető, ebben az esetben úgy kell adagolnunk, mint más folyékony mosószert.

 

Szódabikarbóna

Így mentsd meg a lesárgult, vagy foltos fehér és világos ruháid: A szódabikarbónával a ruháid sokáig megőrzik makulátlan fehérségüket, ráadásul a szódával a már elszürkült anyagokat is újjávarázsolhatod. A szódabikarbóna meglepően sokféle módon alkalmazható a ruhák mosásánál Fehér, világos pólók esetében… Egy lavórba szórj 500 gramm szódát, majd oldd fel tíz liter vízben, és ebben az oldatban áztasd a pólókat néhány órán át. Ha letelt az áztatási idő, mosd ki a szokott módon, de a mosódobba szórj fehérítő sót v. bóraxot. Extra tipp: A frissen fehérített ruhákat lehetőleg szabad levegőn szárítsd meg, és akkor, amikor a nap is éri. A napfény ugyanis erősíti a fehérítő hatást.

 

Mosószóda

A nátrium-karbonátot, azaz a mosószódát sós víz és mészkő keverékéből, szemcsés formában állítják elő. Környezetbarát tisztítószer. Kiváló tulajdonságai miatt a háztartás szinte minden területén bevethetjük. A ruhákat csak mosószódával is kimoshatod, bár mosódióval kombinálva jobb tisztító hatást tudsz elérni. Mosogatásnál a ráégett zsírfoltok eltávolításához is bevetheted, de alkalmas általános felülettisztításhoz, makacs szennyeződések eltüntetésére is. A mosószóda magas pH-értékénél fogva elpusztítja a gombákat és a baktériumokat.

 

Öblítők

Egy jobb mosószertől már illatozik annyira a ruha, hogy ne kelljen mindenáron öblítőt is adni a mosáshoz. Ha valaki mégis ragaszkodik az öblítőhöz, készíthet házilag környezetkímélő öblítőt: egy csésze mosószóda, egy csésze háztartási ecet, egy csésze víz és 5-10 csepp illóolaj kell hozzá – például illatos levendula, amelynek fertőtlenítő tulajdonsága is van, vagy citromolaj, amely frissítő hatású.

-1 dl almaecet, 9 dl víz, 7 csepp narancs illóolaj, 6 csepp jázmin illóolaj, 2 csepp teafa illóolaj

-3 dl forró víz, 1,5 dl ecet, 1 dl hajbalzsam, pár csepp illóolaj

-28 darab mosódió, 1,5 liter víz, néhány csepp teafaolaj

Hozzászólások

Folttisztítás kisokos, avagy van jobb megoldás az ollónál

Nincs az a folt, melyet ne lehetne eltávolítani a kiválóbbnál kiválóbb folttisztítókkal. Csakhogy az üzletekben kapható tisztítószereken kívül házi praktikákkal is megnyerheted a foltok elleni harcot, ráadásul jóval olcsóbban. Nagyanyáinknak ugyanis éppen olyan makacs szennyeződésekkel kellett elbánniuk, mint amilyenek ma is megnehezítik a háziasszonyok életét, csakhogy akkor még nem állt rendelkezésre annyiféle szer, mint manapság.

Így aztán nem maradt más, mint többek között az ecet, a mosószappan, a szalicilsav, citromlé, só, szódabikarbóna és más természetes folteltávolító összetevők.

Bogyós gyümölcsök nyomai: A ruhát a lehető leghamarabb tejbe vagy savóba kell áztatni. Akkor is kijön a folt, ha szappanos vízben mosod, majd bedörzsölöd citromlével, ezután kiöblíted.

Fehérbor folt: Frissen lecseppentett fehérbor szódavizes átöblítéssel hamar eltávolítható.

Vörösbor folt: Szórd be bőségesen sóval! Ezután csepegtess rá citromlevet, majd néhány óra múlva hideg vízben mosd ki az anyagot!

Viaszfolt: Tedd a ruhadarabot a mélyhűtőbe kb. 2 órára. Ezt követően könnyen leszedheted a viaszt. Más módszer: tegyél a foltra papír zsebkendőt, majd langyos vasalót helyezz rá! Miután a zsebkendő felszívta a viaszt, mosd ki a ruhát.

Fűfolt: Többszöri glicerines dörzsöléssel lehet kitisztítani.

Rágógumi: Helyezd a ruhát egy műanyag zacskóba, és tedd be a mélyhűtőbe! A szennyeződés nagyjából fél óra múlva könnyedén kidörzsölhető.

Illatszerek maradványa: Dörzsöld be glicerinnel, majd hagyd állni 3-4 órát. Ezt követően mosd ki hideg vízben.

Izzadságszagú ruhadarab: Áztasd be langyos vízbe, amelybe előzőleg helyezz egy csésze ecetet, vagy egy maroknyi szódabikarbónát.

Kávéfolt: Tojássárgájával kevert langyos vízzel dörzsöld meg. Az is jó módszer, ha először hideg vízzel, azután ecettel mosod ki, majd kiöblíted a ruhát.

Mustárfolt: Glicerines ronggyal dörzsöld át, majd hagyd állni néhány órát, azután mosd ki szappannal és hideg vízzel.

Rozsdafolt: A ruhát áztasd savanyú tejben vagy citromlében, dörzsöld be sóval, majd tedd ki a tűző napra száradni, és csak ezután mosd ki.

Rúzsfolt: Hideg tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöld be, majd mosószódával mosd ki.

Vérfolt: A ruhát hideg, sós vízben áztasd tíz percen keresztül, majd mosd ki szappannal.

Minden típusú folt: A napsütés csodákra képes. Ha minden módszer csődöt mondott, akkor a foltot elhalványíthatod egy kis napfénnyel. Tedd ki a foltos ruhát a napra.

Hozzászólások